Kontuzje i urazy przy uprawianiu sportów, główne przyczyny powstawania i sposoby leczenia zerwania więzadeł.

Posted on 12/12/2018 7:17am

Uprawianie jakiś sportów nierozerwalnie łączy się z ryzykiem jakiejś kontuzji, jednak są sporty, przy jakich niektóre urazy pojawiają się szczególnie często. Przykładowo w narciarstwie i piłce nożnej częstym kontuzjom ulegają kostki i stawy kolanowe, to właśnie tam występuje najwięcej skręceń, zwichnięć oraz zerwań wiązadeł. Szczególnie te ostatnie urazy są niewdzięczne, bo wymagają najczęściej specjalnych operacji i eliminują taką osobę na wiele długich tygodni z większej aktywności.
piłka nożna
Author: Artur Potosi
Source: http://www.flickr.com
Kontuzje te szczególnie często przytrafiają osobom, które cały rok przesiadują przy biurku i nie uprawiają żadnych sportów, po czym raz w roku wyjeżdżają zupełnie nieprzygotowani na narciarski stok czy zaczynają biegać za piłką. Jeżeli mięśnie w udach nie są zbyt mocne, to nie ustabilizują odpowiednio kolana i przy większym przeciążeniu może pojawić się uraz. Charakterystycznymi jego objawami są widoczne uciekanie kolana oraz przenikliwy, uniemożliwiający chodzenie ból. W takim przypadku urazem zająć się musi ortopeda ortopeda żywiec Kraków, bo samemu niestety raczej się nie uda tego zaleczyć (więcej informacji).

Zerwanie więzadeł to poważny uraz, który przeważnie trzeba leczyć chirurgicznie. Na szczęście obecnie techniki odtwarzania są na tyle skuteczne, że rekonstrukcja więzadeł przeważnie jest skuteczna i pacjent wraca do pełnej formy. Oczywiście wymaga to odpowiedniej dbałości o staw kolanowy, ograniczenie przeciążeń i co najważniejsze rehabilitację. Jest ona koniecznym elementem w procesie leczenia i odpowiednio, a przede wszystkim systematycznie wykonywana daje faktycznie dobre rezultaty.
rehabilitacja po kontuzji
Author: Jon Candy
Source: http://www.flickr.com
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest przeważnie wykonywana w zabiegu artroskopowym, podczas którego chirurg początkowo usuwa naderwane fragmenty, a następnie wykonuje odbudowanie z pobranych od pacjenta tkanek (więcej o ofercie). Sam zabieg trwa około półtorej godziny, a wizyta w klinice kilka dni. Później przez kilkanaście tygodni należy oszczędzań kolano i zakładać stabilizator, a pełne dojście do sprawności trwać może nawet do roku czasu, znacznie lepiej jest podczas uprawiania sportów zadbać o silne, wyćwiczone mięśnie.

Tags: urazy, kontuzje, wizyta, Pobyt, uszkodzenie, Zerwanie