Co to jest jest pulsoksymetr, jakiego rodzaju wiadomości dostarcza i do czego służy? Trochę ważnych wiadomości

Posted on 05/03/2022 8:41am

Pulsoksymetria to łatwa, bezpieczna oraz efektywna metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, zwaną potocznie saturację. Pulsoksymetr głównie montuje się na palec, gdzie profesjonalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania przeprowadzonego pulsoksymetrem pokazuje się w procentach. Przedstawia on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.


Badanie pulsoksymetrem wykonuje się przy użyciu profesjonalnego urządzenia zwanego pulsoksymetrem.
badanie krwi
Author: Alexey Ivanov
Source: http://www.flickr.com
Pulsoksymetr jest sprzętem elektronicznym zbudowanym się z dwóch istotnych elementów – jednostki centralnej oraz czujnika. Czujnik również stworzony jest z dwóch szczegółów – nadajnika światła czerwonego i podczerwonego oraz fotodetektora.

Opublikowany się w innym tego typu serwisie post bez dwóch zdań również Cię zaintryguje - to ważny link (https://apteczka-madrali.pl/102-lizaki) traktujący o opisywanej sprawie.

W ciągu oznaczenia dochodzi do zmierzenia pochłonięcia przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.
Czujnik pulsoksymetru wsuwa się głównie na palec ręki czy też stopy, ucho, nos, czoło a u malutkich dzieci na stopę czy też nadgarstek.
Pulsoksymetr posiada też funkcję rejestrowania częstotliwośi pracy serca człowieka czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: CzarMed.
Na właściwe miejsce na ciele człowieka zakłada się czujnik pulsoksymetru, może to być np. skrzydełko nosa. Jeżeli osoba badana będzie posiadał zimne palce to powinniśmy je ogrzać. Musimy mieć świadomość, że jeżeli miejsce mierzenia jest chłodne to przepływ krwi jest słabszy. Ten stan może wpłynąć na wynik i zafałszować go.
badanie
Author: COM SALUD Agencia de comunicación
Source: http://www.flickr.com
Wynik wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej bazuje na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.


Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu wciągane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma na celu przeprowadzenie pomiaru powracającego sygnału. Mierzony sygnał jest zbudowany z dwóch składowych: stałej oraz zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ten element przedstawia absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Czarmed)
Dobra saturacja krwi tlenem musi być na poziomie 95–98%. U osób powyżej 70 lat 94–98%. Podczas stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej kształtuje się na poziomie 98–100%. W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco obniżone w porównaniu z osobami nie palącymi, ale nadal skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Nieprawidłowa saturacja krwi tlenem przyjmuje wielkości poniżej 90%, może potwierdzać w tym wypadku o ciężkiej niewydolności oddechowej.

Tags: Pacjent, badania, krwinki