Co to jest depresja, jakie występują objawy oraz czy można u siebie ją rozpoznać? Co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Posted on 14/11/2018 7:19am

Według różnych organizacji depresja to dzisiaj czwarty najbardziej poważny problem zdrowotny na świecie. Dotyka on mniej więcej dziesięciu procent populacji. Kto tak naprawdę jest w największym stopniu narażony na depresję, jakie są objawy tej choroby, w jaki sposób wygląda leczenie?

Depresja dotyka wszystkie grupy społeczne, nie liczy się tu płeć, wiek czy wykształcenie. Objawy tej choroby mogą być różne u każdego pacjenta, stąd dosyć ją trudno rozpoznać. Jednak podstawową przyczyną błędów w zdiagnozowaniu depresji jest brak nawyku mówienia w czasie wizyt u doktora o uczuciach, jak i obawa przed piętnem choroby psychicznej. Tak naprawdę nie ma osoby, która chociażby raz w trakcie życia nie odczuła gorszego nastroju. Jeśli samopoczucie nie jest dobre, to możemy mówić o smutku, jak gorsze - jesteśmy przygnębieni, zaś jeśli jest bardzo źle, to może być depresja.

Nasze następne artykuły są tak samo pociągające, jak ten. Więc najedź na link tutaj olej z czarnego kminku kapsułki i przeglądaj szczegółowe posty. Zapraszamy!

Jeżeli tak jest, to z pewnością trudno sobie poradzić z codziennymi problemami, z obowiązkami, jakie wcześniej nie sprawiały problemów.

kobieta w depresji
Author: Jay Aremac
Source: http://www.flickr.com
Depresja to nie jedynie smutek czy przygnębienie, jest to też stracenie zainteresowań i radości życia. Człowiek działa jakby w zwolnionym tempie, ma zaburzenia koncentracji, obniżoną samoocenę. W sposób ponury, oraz pesymistyczny patrzy na to do dookoła, przyszłość rysuje mu się tylko w ciemnych kolorach. Dotykają taką osobę problemy ze snem, jaki jest płytki, nie pozwala się odprężyć czy odpocząć. Najczęściej depresja chowa się za objawami somatycznymi, niezbyt dobrym samopoczuciem, dolegliwościami bólowymi, jak i różnego typu schorzeniami, przykładowo układu krążenia.Warto wiedzieć, że nawet 30 procent ludzi leczonych z powodu różnego rodzaju chorób somatycznych ma także objawy depresji, jakie często nie są rozpoznawane. Depresja niestety jest w stanie doprowadzić do znacznego obniżenia poziomu aktywności życiowej, zaś dla 20-30 procent chorych kończy się samobójstwem. Jeśli poczujemy, iż coś się z nami dzieje, iż być może powoli wyczuwamy u siebie depresję, to lepiej tego nie bagatelizować. Dobrze będzie jak jak najwcześniej pójdziemy do właściwego lekarza. Nie ma z tym problemu, bo wszędzie możemy znaleźć odpowiedniego specjalistę, przykładowo. Chodzi o to żeby wiedzieć jak rozpoznać objawy oraz wiedzieć, iż jest ktoś kto jest w stanie nam pomóc. Diagnoza to nie koniec świata, lecz możliwość wczesnego rozpoczęcia leczenia.

Tags: zdrowie, depresja, Pacjent, samopoczucie, samobójstwo