Co oznaczają cyferki przy oznaczeniu oleju przekładniowego i w jaki sposób wybrać najlepszy?

Posted on 18/02/2022 7:44am

Ewolucja skrzyni przełożeń jest bardzo duża i obejmuje bardzo wiele rozwiązań. Coraz nowsze technologie sprawiają, że stawia to wyzwania koncernom olejowym. Obecnie na motoryzacyjnym rynku moglibyśmy spotkać typowe skrzynie ręczne, skrzynie sekwencyjne oraz skrzynie ze złożonymi dwusprzęgłowymi przekładniami.
oleje przekładniowe
Author: jjandchris
Source: http://www.flickr.com


łąka
Author: PhillipC
Source: http://www.flickr.com/


Wykorzystane w nich procesy funkcjonują pod wielkim obciążeniem.


selfie - urlop
Author: Artur Nowacki
Source: http://www.flickr.com


Oleje przekładniowe w skrzyni biegów spełniają niezwykle dużo ważnych funkcji. Głównie są odpowiedzialne za smarowanie, utrzymywanie w czystości a także za tłumienie drgań i hałasów, które wywołane są pracą skrzyni. Takie oleje poprawiają działanie przekładni głównej i ślizgowych łożysk oraz łożysk tocznych. W zależności od tego, w którym miejscu tego typu części się znajdują oraz jakiego rodzaju spełniają role, oleje przekładniowe pracują inaczej. Przekładnia, która ma zęby proste wymaga stworzenia trwałej powłoki bez granicznego tarcia. Natomiast przekładnie hipoidalne potrzebują oleju, który chroni współpracujące ze sobą części przed granicznym tarciem. Olej przekładniowy może także chronić przed korozją i rozpuszcza nieczystości oraz może chłodzić układ.


Oleje przekładniowe możemy dzielić ze względu na lepkość i skład chemiczny. Ich przystosowanie do określonych sytuacji możliwe jest dzięki dodatkom uszlachetniającym, które mają wpływ na zachowanie się oleju w danej temperaturze. Poprawiają one smarność oraz chronią przed korozją a także zapobiegają starzeniu się oleju. Klasyfikacja jakościowa, która jest zazwyczaj używana to klasyfikacja API. Moglibyśmy tu wyróżnić 6 klas, które oznaczone są literami GL i cyframi od 1 do sześć.

Uzyskanie innych wiadomości na podnoszony tu temat jest dla Ciebie sprawą pilną? Jeżeli tak, to bez obaw kliknij ten link i tam zdobądź ważne informacje.

Oleje klasy 1-3 są stosowane w mechanizmach o małych obciążeniach.
Możemy je napotkać dość rzadko, gdyż w sprzedaży moglibyśmy znaleźć w większości skrzynie biegów, które mają duże obciążenie. Do takich skrzyni stosuje się olej jakości 4 i 5. Klasa 6 zarezerwowana jest dla udoskonalonych olejów, które w praktyce jeszcze nie istnieją.

Tags: zęby, olej, sposób