Ciąża - jakie witaminy należy przyjmować?

Posted on 05/07/2019 7:50am

W ciąży może wystąpić niedobór, jak i nadmiar witamin. Z tego powodu przyjmowanie w ciąży jakichkolwiek suplementów oraz leków należy wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jakie witaminy może przyjmować kobieta w ciąży za zgodą lekarza prowadzącego? Podpowiadamy co jest konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka.


Ważne witaminy dla kobiety w ciąży
Witaminy dla kobiet w ciąży zobacz witaminy dla kobiet w ciąży to temat niezwykle rozległy. Na pewno każda kobieta słyszała o kwasie foliowym, czyli witaminie B9. Ponieważ niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad układu nerwowego, rdzenia kręgowego oraz rozszczepienia wargi, lekarze polecają jego suplementację jeszcze przed zajściem w ciąże, ale także w trakcie ciąży. W ciąży trzeba również zatroszczyć się o właściwy poziom żelaza. Żelazo pomaga zapobiegać niedokrwistości - to problem, jaki często dotyka kobie w ciąży, dlatego w tym stanie właściwa dawka żelaza to około 30 mg. Inne istotne witaminy to przede wszystkim te z grupy B2 - ich niedobór może wpłynąć niekorzystnie na układ nerwowy i układ krążenia. Ponadto witaminy z grupy B2 (B1, B2, B3, B6, B12) biorą udział w procesach utleniania, wpływają korzystnie na samopoczucie mamy, są istotne dla poprawnego metabolizmu. Witamina C również bierze udział w wielu metabolicznych procesach, a ponadto jest naturalnym antyoksydantem i poprawia przyswajanie żelaza. Niezwykle ważną witaminą w ciąży, a zwłaszcza w jej początkowym okresie jest Witamina E - wpływa na zmniejszenie ryzyka poronienia. Każda apteka, obszerne opracowanie w tym również ta oferujące sprzedaż przez internet, zapewnia produkty kobiet w ciąży, jak również karmiących piersią, które będą zawierały pakiet właśnie takich witamin.


witaminy dla kobiet w ciąży
Author: Kamil Porembiński
Source: http://www.flickr.com


Witaminy w czasie ciąży – brać czy nie brać?


Trzeba nadmienić, iż zarówno niedobór witamin jak i ich nadmiar jest groźny.

Czy publikowany tekst jest Twoim zdaniem ciekawy? Jeśli tak, to wejdź również na pomocne opracowania (https://www.instytutboczarska.pl/fizjoterapia-terapia-cyfrowa-i-vr/), które okażą się niezwykle pomocne.

Ciężarna nie powinna więc zażywać dowolnych suplementów na własną rękę oraz przyjmować je „na wszelki wypadek”. Przykładowo przedawkowanie witaminy A może spowodować u kobiety w ciąży depresję, bóle głowy oraz wymioty, ale także niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Należy również mieć na uwadze, że najlepszym źródłem wszelkich witamin jest pokarm, dlatego w pierwszej kolejności trzeba zadbać o bogatą w witaminy dietę, a suplementacja jest na drugim planie.
U pań spodziewających się maleństwa zapotrzebowanie na niektóre witaminy wzrasta o ok. 30 %, jeżeli jednak kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, jej dieta jest bogata w wysokiej jaKości produkty (warzywa, owoce, ryby, czerwone mięso, nabiał) to poza kwasem foliowym, żelazem i witaminami z grupy B, najczęściej nie musi przyjmować dodatkowych suplementów witaminowych.

Tags: wypadek, Kości, specjaliści