Choroba tarczycy - podstawowy czynnik wielu kłopotów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?

Posted on 08/12/2018 11:17am

Tarczyca to niewielki gruczoł tarczowy znajdujący się przed tchawicą w szyi. Jego praca odpowiedzialna jest za wiele rozmaitych procesów w organizmie. Głównymi hormonami wyprodukowanymi przez tarczycę są trójjodotyronina i tyroksyna, które odpowiadają za przemianę materii. Wydzielaniem hormonów zajmuje się też przysadka mózgowa, a dokładniej hormonu o nazwie tyreotropina (TSH). Tworzone w owy sposób hormony trafiają do całego organizmu i kierują ogromną ilością procesów, bez których człowiek nie mógłby istnieć. Ogólny proces wytwarzania gospodarki ustrojowej jest dosyć skomplikowany i wciąż badany przez specjalistów medycznych.
lekarz
Author: Ilmicrofono Oggiono
Source: http://www.flickr.com
Jeśli tarczyca z różnorakich powodów nie pracuje poprawnie pojawiają się konkretne objawy. Od danego organizmu zależy, jakie będą podstawowe sygnały nieodpowiedniej pracy tarczycy. Wyróżnia się trzy najbardziej rozpoznawalne choroby tego gruczołu: niedoczynność, nadczynność tarczycy jak i chorobę Hashimoto. Niedoczynność tarczycy polega na ograniczonej produkcji hormonów, która nie pokrywa zapotrzebowania całego organizmu. Jest to najczęstsza postać tego schorzenia, które spotyka się szczególnie u kobiet.

Do najbardziej znanych symptomów należy wzrost wagi, suchawość skóry, wypadanie włosów i brwi, apatyczność oraz odczucie ciągłego zimna. Oczywiście istnieje sporo innych objawów, które towarzyszą owej chorobie i są wysoce odmienne. Nadczynność tarczycy jest natomiast odwrotnością niedoczynności. Hormony produkowane są w sporej ilości, co ma związek z kołataniem serca, utratą masy ciała oraz dużą nerwowością. Choroba (zobacz również leczenie wad postawy) Hashimoto jest zaś specyficzną chorobą która ma podłoże autoimmunologiczne. Do podstawowych symptomów zaliczyć trzeba takie jak: przygnębienie, zaburzenia pamięci, nadwagę oraz brak skupienia.We wszystkich tych schorzeniach endokrynolog Katowice ustala odpowiednie leczenie hormonami, jakie są syntetycznie wytwarzane w świecie medycyny. Stałe wizyty u wspomnianego lekarza umożliwią określenie stanu całego organizmu i dobór odpowiedniej porcji leków, co ma rzecz jasna wpływ na efektywne leczenie. Endokrynolog Katowice (sprawdź na ) jest lekarzem, który winien być częściej odwiedzany przez panie szczególnie, kiedy myślą o ciąży i mają problemy z tarczycą.

Tags: tarczyca, wizyty, Hashimoto